Programträffar i november

I november är du som går i årkurs nio välkommen att besöka våra skolor när vi har våra programträffar. Kom och träffa våra lärare och ställ frågor om programmen.

Skolorna erbjuder programträffar olika tider för olika program och antalet personer är begränsat då vi följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer som gäller spridningen av corona-viruset.

Vid behov utökas antalet tillfällen. Anmälningsformulär till träffarna hittar du längre ner på denna sidan under respektive skola. Vi ber dig att anmäla dig senast två dagar innan aktuellt datum.

Hoppas vi ses!

Kungsmadskolan

Bygg- och anläggningsprogrammet

Klockan 18.00 tisdagen den 3 november, onsdagen den 11 november samt torsdagen den 19 november.

Ekonomiprogrammet

Klockan 18.30 tisdagen den 3 november, onsdagen den 11 november samt torsdagen den 19 november.

Fordons- och transportprogrammet

Klockan 18.30 onsdagen den 4 november, torsdagen den 12 november samt tisdagen den 17 november.

Gymnasiesärskolan

Klockan 18.30 torsdagen den 5 november och tisdagen den 10 november.

Handels- och administrationsprogrammet

Klockan 17.30 onsdagen den 4 november, torsdagen den 12 november samt tisdagen den 17 november.

Hantverksprogrammet

Klockan 18.00 torsdagen den 5 november, tisdagen den 10 november samt torsdagen den 19 november.

Hotell- och turismprogrammet

Klockan 17.30 torsdagen den 5 november, tisdagen den 10 november samt onsdagen den 18 november.

Industritekniska programmet

Klockan 18.30 torsdagen den 5 november, tisdagen den 10 november samt onsdagen den 18 november.

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Klockan 18.00 onsdagen den 4 november, torsdagen den 12 november samt tisdagen den 17 november.

Samhällsvetenskapliga programmet

Klockan 17.30 tisdagen den 3 november, onsdagen den 11 november samt torsdagen den 19 november.

Anmäl dig till Kungsmadskolan.

Katedralskolan

Ekonomiprogrammet

Klockan 17.30, 18.30 och 19.30 torsdagen den 26 november.

Estetiska programmet

Klockan 17.00, 18.00 och 19.00 tisdagen den 24 november.

Humanistiska programmet

Klockan 17.30 onsdagen den 25 november.

IB- International Baccalaureate

Klockan 18.30 onsdagen den 25 november

Naturvetenskapliga programmet

Klockan 17.00, 18.00 och 19.00 torsdagen den 26 november.

Samhällsprogrammet

Klockan 17.00, 18.00 och 19.00 onsdagen den 25 november.

Anmäl dig till Katedralskolan.

Teknikum

Barn- och fritidsprogrammet

Klockan 17.30 samt 18.30 tisdagen den 24 november.

El- och eneriprogrammet- datainriktning, EEDAT

Klockan 18.00 samt 19.00 onsdagen den 25 november

El- och energiprogrammet

Klockan 18.00 samt 19.00 onsdagen den 25 november

Naturvetenskapliga programmet

Klockan 17.30, 18.30 samt 19.30 torsdagen den 26 november.

Teknikprogrammet

Klockan 17.30, 18.30 samt 19.30 torsdagen den 26 november.

VVS och fastighetsprogrammet

Klockan 18.00 måndagen den 23 november.

Vård- och omsorgsprogrammet

Klockan 17.30 samt 18.30 måndagen den 23 november.

Anmäl dig till Teknikum.